دکوراسیون خانگی کلید ایجاد فضای آرامش‏‌بخش و زیبا در خانه

دکوراسیون خانگی کلید ایجاد فضای آرامش‏‌بخش و زیبا در خانه

دکوراسیون خانه یکی از مهم‏ترین موارد مربوط به فضای خانه و زندگی است که توجه به آن نقش اساسی و تعیین کننده در ایجاد فضایی آرامش بخش و زیبا دارد. در واقع هدف از دکوراسیون خانه نیل به شادی و سر زندگی در محیط خانه و خانواده است، پس اگر می خواهید خانه خود را برای زندگی ای شاد طراحی کنید، باید با فکری جامع ناشی از دانش در این زمینه همراه شوید. پس بهتر است به نکاتی هرچند کوتاه توجه کرد:

نکته ۱- زندگی و دکوراسیون خانه خود را ساده کنید.

سادگی در دنیای مدرن به امری اجتناب ناپذیر بدل شده است، به عبارتی سادگی در خود زیبایی و آرامش می‏آفریند. این سادگی در مفاهیم دکوراسیون خانه نیز صدق می کند. بهتر است خانه تا اندازه‏ای زیاد ساده باشد. سادگی در اینجا به معنای قرار گیری هر چیز در جای خود و وجود اتمسفر در فضا است، و همچنین استفاده از وسائل و مبلمان ساده و در عین حال شیک بدون شلوغی در طراحی و رنگ است.

نکته ۲- لذت بردن از زیبایی طبیعی در خانه

در دکوراسون خانه بهتر است به طبیعت نزدیک‏تر باشیم، چون به طور یقین به ذات خود نزدیک می شویم. از وسائل و مبلمان چوبی در فضای خانه استفاده کنید و جزئیات طراحی با رنگ‏ها، الگوها و بافت‏های مشابه آنچه که در طبیعت یافت می شود را انتخاب کنید، همه این ها به هماهنگی انسان با طبیعت منجر می شود.

نکته ۳- به خانه خود احساس داشته باشید

هنگامی که شما خانه خود را دوست دارید، این عشق در همه جا روشن می شود و برای شما جزء فوران احساس شادی چیزی دیگری نخواهد داشت. نگرش مثبت شما را تشویق می کند تا زیبایی را در فضای خانه پیدا کنید، تا ایده های تازه‏ای را برای پروژه‏های پیش رو در خانه داشته باشید. این ها همه در راستای روانشناسی محیط زندگی و روان انسان استوار است که رابطه ای مستقیم با حس شادی دارد. همان احساسی که در وجود شما است در دکوراسیون خانه‏تان نمود پیدا می‏کند.

نکته ۴- اصل مهمی به نام زیبایی

روانشناسی طراحی، زیبایی ذاتی را در همه چیز ارزیابی می‏کند و آن را مهمترین اصل می داند. به عبارتی هر آنچه در دیده انسان خوش آید، هدف آن خلق شادی و برانگیخته شدن احساس آرامش و سرزندگی است. زیبایی را در دکوراسیون خانه می‏توان با ترکیب سه اصل مهم در کنار هم همچون نور، رنگ و فرم ایجاد کرد.

نکته ۵- قطعات منحصر به فرد در کنار هم

در طراحی خانه درست است که هر قطعه به تنهایی برای خود بر اساس ویژگی های منحصر به فرد خود تعریف شود و نه در ترکیب کلی از قطعات، این بدان معنا است که برای مثال مبلمان بخش نشیمن خانه در عین حال که قطعه‏ای جدا هستند و به صورت یک کل تعریف می شوند، در ترکیب همگنی نسبت به فضاهای دیگر هستند و به عبارتی جدا از بخش های دیگر طراحی نمی شوند این خاصیت مایه هماهنگی در تمامی فضای خانه از اتاق خواب گرفته تا آشپزخانه است. در واقع هر قطعه در عین حال که منحصر به فرد است، باید در ترکیب با فضای کاربری آن در خانه نیز باشد.

نکته ۶- سبک های طراحی

این مورد می تواند بسته به سلیقه خانواده ها گوناگون باشد. خانواده‏ای از سبک سنتی پیروی می کنند و خانواده ای از سبک مدرن و حتی ترکیبی. اما آنچه در اینجا مهم است هماهنگی در کلیت سبک است، اگر در کف فرش پهن می‏کنید باید بدانید مبلمان مدرن و ساده شما در تضاد با فرش است. استفاده از رنگ خاصی همچون خاکستری در دیوارها در تضاد با وسائل سنتی است که دارای جزئیات بیشتر و رنگ های تند و شاد است.

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی

سایر پست‌های بینو