خرید موکت برای پذیرایی خانه- قبل از خرید به این نکات توجه کنید| مبلمان اداری بینو

پذیرایی معمولا قطب اجتماعی خانه است؛ جایی است که اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند که حرف بزنند، بازی کنند یا اصلا دور هم جمع شوند. و درست به همین دلیل خرید موکت برای پذیرایی خانه خیلی مهمتر از فضاهای دیگر مثل آشپزخانه است. هر چه باشد بچه‌های کوچک در هیچ جایی به اندازه پذیرایی ورجه وورجه نمی‌کنند. آن‌ها همین جا هم راه رفتن یاد می‌گیرند و ممکن است بارها زمین بخورند. بچه‌های بزرگتر هم همین جا وقت فیلم و کارتون نگاه کردن لم می‌دهند.

بنابراین خیلی مهم است که موکت اتاق پذیرایی نرم، راحت و دلنشین باشد. علاوه بر این، دوام، پاک کردن آسان، بافت و جنس و حتی رنگ باید هنگام خرید موکت در ذهن شما باشد.

دوام را در خرید موکت فراموش نکنید

پذیرایی، معمولا پر رفت و آمدترین بخش خانه است؛ بنابراین برای خرید موکت باید به شدت به دوام آن دقت کرد. جدای از پله‌ها و راهروها، کف پذیرایی بیشترین استفاده را نسبت به سایر فضاهای خانه دارد. برای اینکه مطمئن باشید موکتی که می‌خرید از عهده اصطکاک روزانه برمی‌آید و زود خراب نمی‌شود، دنبال خرید موکتی باشید که تضمین تعویض هم داشته باشد.

هنگام خرید موکت برای پذیرایی، اولین کار برای ارزیابی کیفیت، این است که نمونه‌ای را که در دست دارید، به عقب خم کنید. اگر خیلی راحت خم شد، بدانید که موکت کم‌تراکمی است و خیلی راحت‌ فرسوده می‌شود.

دوام موکت با شاخص‌های مثل وزن سطحی و تراکم سنجیده می‌شود. وزن سطحی باید چیزی بین ۹۶۳ گرم تا کمی بیش از ۱ کیلوگرم باشد. میزان تراکمی که باید هنگام خرید موکت مدنظر شما باشد از ۲۰۰۰ به بالاست. به علاوه به تفاوت بین نخ فرش BCF یا تارهای خالص توجه کنید. دومی بیشتر نخ و پرز می‌دهد و بنابراین بیشتر هم به جاروبرقی کشیدن نیاز دارد.

جنس الیاف را در خرید موکت مد نظر قرار دهید

الیافی که شما جهت خرید موکت پذیرایی خانه مدنظر دارید، در ظاهر و دوام موکت همزمان تاثیر دارد. انواع الیاف موکت که در اختیار شما هستند، عبارتند از:

نایلون:

دارای بیشترین حد ارتجاع در میان انواع الیاف موکت. ولی نکته این است که باید هر از چند گاهی آن را لکه‌گیری کنید. نرم‌ترین و قوی‌ترین نوع نایلون ۶.۶ است.

تریکستا:

نوعی جدید از الیاف که از شکر ذرت ساخته می‌شود. این نوع الیاف هم به شدت ضدلک است و حد ارتجاع بالایی دارد. ولی چون تازگی به یکی از گزینه‌های خرید موکت تبدیل شده، هنوز نمی‌توان خیلی آن را با مدل‌های دیگر مقایسه کرد.

پلی‌استر:

این جنس هم در مقابل لک مقاوم است. به علاوه زیر پا خیلی حس خوبی دارد. ولی بهرحال هنگام خرید موکت به این مسئله هم توجه کنید که پاک کردن این مدل سخت است، پرز می‌دهد و عمر چندانی نسبت به بقیه انواع موکت‌ ندارد. زیر پا که باشد حس خوبی دارد؛ ولی خیلی برای مکان‌های پر رفت و آمد مناسب نیست.

الفین:

خرید موکت با الیاف الفین خیلی ارزان تمام می‌شود. این مدل، خیلی دیر کم‌رنگ می‌شود و از قیافه می‌افتد. به خوبی نایلون نیست، ولی برای فضاهای پر رفت و آمد گزینه خوبی است.

موکتی بخرید که راحت تمیز شود

هنگام خرید موکت، مدنظر داشته باشید که پذیرایی یکی از شلوغ‌ترین مکان‌های خانه است و طبیعی است که روی موکت آن خرده‌ریز بیشتری بریزد (البته به جز آشپزخانه). اگر موکتی انتخاب کنید که راحت تمیز شود، واقعا زندگی  خود و خانواده‌تان را آسوده کردید.

حواستان به خرید موکتی باشد که خدمات لکه‌گیری همیشگی داشته باشد. برای اینکه خیالتان هم راحت باشد، دنبال یک موکت باشید که خدمات آن شامل لکه‌گیری همه لک‌های ممکن باشد و چیزی را استثنا نکند.

نرمی الیاف را در خرید موکت از قلم نیاندازید

اگر از آن دسته خانواده‌هایی هستید که زیاد روی زمین می‌نشینید؛ بازی می‌کنید یا اینکه لم می‌دهید، باید بیشتر به نرمی الیاف موکت هنگام خرید توجه کنید. خیلی از موکت‌سازان بخشی دارند به نام موکت‌های بسیار نرم که می‌توانید هنگام خرید موکت بخواهید به شما نشان دهند.

نرمی را فقط می‌توانید با لمس لایه‌هایی که زیر موکت قرار دارد، بفهمید. بسیاری بر این باورند که دوام موکت، به این است که آن لایه زیرین، بسیار محکم باشد. اما این همیشه هم درست نیست. ولی بهرحال می‌توان به توازنی بین نرمی و دوام برسید.

خرید موکت بدون توجه به رنگ نمی‌شود

انتخاب رنگ هنگام خرید موکت واقعا امری نسبی است. اینکه موکت چه رنگی انتخاب کنید، نه تنها به سلیقه و مدل دکور منزلتان وابسته است، بلکه باید به کاربری پذیرایی و میزان نوری که به آن تابیده می‌شود هم توجه کنید. حتی اگر حیوان خانگی دارید، حتما رنگی انتخاب کنید که روی آن موی حیوان خود را تشخیص بدهید.

اگر موکتی با رنگ جیغ بخرید، می‌تواند جذاب باشد؛ ولی بدانید روزی از مد خواهد افتاد. در مقابل، رنگ‌هایی مثل بژ و خاکستری هیچوقت از مد نمی‌افتند. رنگ‌هایی مثل قرمز هم حس گرما به اتاقتان می‌دهند.

 

را‌ه‌های ارتباطی ما:

  

 

 

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی

سایر پست‌های بینو