خانه‌‌ها پس از کرونا: بیماری پاندمیک کرونا چه تاثیری بر خانه‌ها خواهد داشت؟| مبلمان اداری بینو

همزمان با اینکه مردم در سراسر جهان بخاطر همه‌گیری بیماری پاندمیک کرونا خود را قرنطینه کرده‌اند، سرگئی ماخنو که معماری اوکراینی است، از خانه‌ها پس از کرونا برای ما می‌گوید؛ اینکه وقتی تمام شود، خانه‌ها چه تغییری خواهند کرد؛ حتی این تغییرات در دکوراسیون خانگی نیز خود را نشان خواهد داد.

واقعیت این است که زندگی پس از کرونا، به هیچ‌وجه شبیه قبل نخواهد بود؛ خانه‌ها پس از کرونا هم همینطور. ما در آغازِ یک پایان هستیم و چشم‌انتظار یک آغاز دیگر. زمین دیگر با ما یاری نخواهد کرد، مگر اینکه نوع بشر رفتار کلی خود را تغییر دهد؛ تغییرات خانه‌ها بعد از کرونا نیز بخشی از این تغییر هستند.

هر روز پیش‌بینی‌هایی از وضعیت می‌شنویم؛ بعضی خوشبینانه هستند و بعضی نه. اما تقریبا همه روی این نکته توافق دارند که با همه این وضعیت، بشر نجات خواهد یافت؛ اگر به تغییر خانه‌ها و زندگی‌اش پس از کرونا تن در بدهد.

ارزش‌ها و شیوه زندگی‌مان تغییر خواهد کرد؛ خانه‌ها پس از کرونا نیز بخشی از تغییر خواهند بود. با در نظر گرفتن این نکات، این پنج پیش‌بینی است که به نظر ماخنو در خانه‌ها پس از کرونا رخ خواهند داد:

خانه‌ها پس از کرونا ویلایی خواهند بود تا آپارتمانی

 

 

ساختمان‌های بلندمرتبه با این هدف طراحی شده‌اند که بیشترین تعداد افراد را در یک جا بتوانند متمرکز و جمع کنند. در این زمینه سلامت و بهداشت چندان موردتوجه نبوده‌اند. اما در زمان همه‌گیری بیماری پاندمیک، واجب است تماس با وسایلی که در این ساختمان‌ها به وفور استفاده می‌شوند، به حداقل برسد: مثل آسانسور، دکمه‌های آسانسور، دستگیره‌های در، سطوح و به طور خاص همسایه‌ها.

بعد از همه این خودقرنطینه‌هایی که در آپارتمان‌های چند طبقه تجربه کردیم، آن هم بدون داشتن بالکن و تراس؛ بیشتر ما به دنبال این خواهیم بود که خانه‌‌ای داشته باشیم که حتی به کوچکی همین آپارتمان‌ها باشد؛ ولی یک حیاط پشتی یا مثلا یک تراس داشته باشد که بتوانیم در آن صبحانه یا قهوه‌مان را بخوریم.

در طی زمان، کارکرد اصلی خانه ایجاد امنیت بوده است. در واقع در ابتدا، خانه جایی بوده برای حفاظت از خود در برابر هوای بد یا حیوانات درنده. در قدم بعدی، قلعه‌های سنگی بلند ساخته شدند تا از ورود دشمن به داخل جلوگیری کنند. امروز اما شکل خانه‌ها پس از کرونا باید طوری باشد که فاصله‌گذاری اجتماعی را ممکن کند.

خانه‌ها پس از کرونا، بیش از اینکه محملی برای فرار از روزمرگی و بحران‌های شهری باشد، باید امکانی باشند برای جلوگیری از ویروس‌ها و عفونت‌ها. وقتی ما به سمت دهکده‌های کوچک و حومه شهر برگردیم، شهری‌ شدن هم روندش کند خواهد شد و قدمی عقب‌نشینی خواهد کرد.

خانه‌ها پس از کرونا پلان بسته خواهند داشت به جای پلان باز

برای آخرالزمان‌گرایان، یعنی کسانی که به صورت مداوم یاد می‌گیرند که در وضعیت آخرالزمانی خود را نجات دهند، ساخت ساختمان‌های مستحکم، بخشی از رویه زندگی عادی‌شان است. اما حالا به زمانه‌ای رسیده‌ایم که خانه‌ها بعد از کرونا به ناچار چنین خواهند شد.

با توجه به تجربیاتی که تا به حال پشت سر گذاشته‌ایم، فیلم‌های آخرالزمانی و پایان جهانی دیگر چندان هم فانتزی به نظر نمی‌رسند. اینکه خانه‌هایمان را در برابر فاجعه‌های طبیعی یا انسانی مقاوم کنیم هم چیز عجیبی نیست. در خانه‌ها پس از کرونا، نه تنها که نزدیک خانه یک گاراژ خانه خواهیم داشت، بلکه دست‌کم طبقه منفی یکی در کار خواهد بود که در آن بتوانیم محلی برای ذخیره غذا و آب هم داشته باشیم.

در خانه‌ها بعد از کرونا باید با یکی از چیزهای رایج این روزها هم خداحافظی کنیم: پلان‌های باز که در آن ورودی، اتاق هال، اتاق پذیرایی با دکوراسیون خانگی باز و آشپزخانه در یک جا قرار دارند. در روزهای بعد از این بیماری پاندمیک، باید ورودی جدای از کل خانه باشد، یعنی کفش‌کن و رختکن دور از ورودی خانه قرار می‌گیرد تا آلودگی را به داخل خانه نیاوریم.

خانه‌ها پس از کرونا در زمینه تامین انرژی و آب خودکفا خواهند بود

ساختمان‌های آینده سرفراز و مستقل خواهند بود. آن‌ها سیستم تامین نیاز به آب و گرمایش خود را به صورت مستقل خواهند داشت. در حال حاضر چاه‌های زمین‌گرمایی هم بیشتر از قبل به کار گرفته می‌شوند که به غیر از تامین آب، گرمایش آن را نیز تامین خواهند کرد.

البته منابع انرژی دیگری نیز مثل یک شبکه امنیتی به کار گرفته خواهند شد: مثل اجاق، شومینه، دیگ سوخت جامد، ژنراتور سوخت و پنل‌های خورشیدی. ایستگاه‌های کوچک تامین انرژی مستقل که انرژی جایگزین تولید کنند هم به بخشی از واقعیت موجود خانه‌ها بعد از کرونا تبدیل خواهند شد. هدف این است که وابستگی به جهان خارج به حداقل برسد و ریسک‌های خاموشی کامل را کاهش دهد.

در حال حاضر استفاده از اینترنت ماهواره‌ای سرویسی گران و نامناسب است و فقط افراد و سازمان‌های خاص می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و برای مثال شما برای فضای کار خانگی خود نمی‌توانید درخواست اینترنت ماهواره‌ای بدهید! اما در آینده استفاده شهری و عادی از آن نیز ممکن خواهد شد و سرعت دسترسی ما به اینترنت را بسیار بیشتر خواهد کرد.

قبل از شروع این بیماری پاندمیک، قرار بود OneWeb و SpaceX سراسر کره زمین را با این تکنولوژی پوشش دهند. در حال حاضر این اتفاق بسیار محدود رخ می‌دهد.

سیستم تصفیه و خنثی‌سازی در خانه‌ها بعد از کرونا

راه‌اندازی سیستم‌های تصفیه آب و هوا به نظر امری ناگزیر خواهند بود؛ چیزی که قبلا به راحتی نادیده گرفته می‌شد. اما بعد از این بیماری پاندمیک، این جریان عوض خواهد شد و در دکوراسیون خانگی به آن توجه خواهد شد. از آنجا که مردم مدام نگران این خواهند بود که آبی که استفاده می‌کنند، آلوده به ویروس باشد، بنابراین در خانه‌ها بعد از کرونا، سیستم تصفیه به طور جدی تعبیه خواهد شد.

سازندگان خانه‌های هوشمند هم یک قدم به پیش خواهند برداشت. برنامه‌های آنان نه تنها باید دمای هوا در خانه را کنترل کند، بلکه کیفیت آن را هم باید کنترل کند و در صورت لزوم آن را تصفیه کند. البته که هوایی که از بیرون بیاید هم باید فیلتر شود.

ممکن است خانواده‌هایی که خواهان چنین خانه‌هایی بعد از کرونا هستند، به طور خاص اتاقی جهت ضدعفونی کردن در نظر بگیرند. علاوه بر این، خانه‌ها به لامپی مجهز خواهند شد که اشعه ماوراء بنفش تولید می‌کند تا بتواند بعضی ارگانیسم‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌های مزر را از بین ببرد.

بعد از کرونا، خانه‌ها دفتر کار خواهند شد

 

دفتر کار در خانه پس از کرونا

 

در طول قرنطینه، بسیاری مجبورند که در فضای کار خانگی خود کار کنند. مردمانی هم خواهند بود که روز بعدِ تمام شدن قرنطینه، بلافاصله به دیدار همکاران اداره خود خواهند رفت و با هم قهوه خواهند نوشید. اما در این میان، کسانی هم خواهند بود که نمی‌خواهند به اداره برگردند. بنابراین در خانه‌ها بعد از کرونا توجه بیشتری به مسئله فضای کار در دکوراسیون خانگی خواهد شد. نظم فضایی تغییر خواهد کرد. در واکنش، ادارات هم برگ برنده‌های خود را در مقابل این تغییرات رو خواهند کرد.

 

را‌ه‌های ارتباطی ما:

  

 

 

 

 

 

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی

سایر پست‌های بینو