اثر رنگ در محیط های کاری

رنگ می تواند بسیاری از احساسات را برانگیخته و باعث تحریک برخی از پاسخ های روان شناختی در افراد شود. انتخاب رنگ مناسب برای دفتر شما یک قدم مهم است زیرا می تواند تا حد زیادی بر عملکرد کلی کارکنان تاثیر بگذارد. قبل از انجام این کار، باید از تاثیر این رنگ بر روی افراد مطلع باشید تا تصمیمات آگاهانه بگیرید.

همه چیز در مورد انتخاب یک رنگ اداری خوب است. این امر باید در راستای ایجاد رفتار مثبت انسانی باشد. به طور کلی رنگ ها به دو گروه اصلی تقسیم می شوند: رنگ های گرم و رنگ های سرد.

رنگ های مشخصی می توانند کارایی را افزایش دهند:

  • آبی – مطالعات نشان داده است که افرادی که در اتاق آبی کار می کنند بیشتر مولد هستند و عملکرد بهتری دارند. این یک نماد وفاداری است و ذهن کارکنان را برای کار بهتر تحریک می کند.
  • سبز – سبز یکی دیگر از رنگ های اداری محبوب است چرا که آن را نماد طبیعت و تحریک احساسات آرام و خلق و خوی آرام است. همچنین اعتقاد بر این است که سبز می تواند مردم را آرام کند و آنها را از استرس یا نگرانی دور کند.
  • قرمز – قرمز یکی از شدید ترین رنگ ها در طیف انواع رنگ است. این باعث می شود ضربان قلب افراد بالا رفته و اگر شما مایل به ایجاد توجه به یک دیوار خاص در دفتر خود هستید، توصیه می شود آن را به کار ببرید.
  • سفید – سفید انتخاب محبوب در میان بسیاری از دفاتر است، به عنوان یک شرط برای ایجاد احساس امن بودن است. طبیعی، سبک و تمیز است. دفاتر رنگ سفید به کارمندان خلق و خوی بهتر و موقعیت مطلوب تری می دهند. این همچنین نور بیشتری را در فضا ایجاد می کند، به این ترتیب اتاق ها ها بزرگت تر نشان می دهد.

رنگ هایی که می توانند به طیف قرمز رنگ نمودار نزدیک تر شوند در نظر گرفته شده اند که در دسته رنگ های گرم قرار دارند. این رنگ ها نارنجی، قرمز، قهوه ای، زرد و غیره هستند. رنگ های گرم باعث تحریک احساسات و انرژی می شوند. این باعث می شود مردم می خواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند که این امر به عنوان یک رنگ اداری ایده آل است. رنگ های تحت طیف گرم نیز باعث افزایش هوشیاری می شوند، اما مهم است که توجه داشته باشیم که رنگ های گرم نیز می توانند احساسات خصمانه و خشم را تحریک کنند. اغلب اوقات نیز می تواند بیش از حد غلبه کند. به عنوان یک نتیجه از این، مردم نمی خواهند در اتاق هایی با رنگ های گرمتر به مدت زمان طولانی باقی بمانند، در مقایسه با کسانی که رنگ های سرد دارند. این باعث می شود رنگ های گرم ایده آل برای مکان هایی که مردم مجبور به صرف وقت کم و یا موقتی به مانند لابی یا ورودی شرکت باشند.

حتما بخوانید: طراحی داخلی دفتر اداری

رنگ آبی و سبز سرد

از سوی دیگر، رنگهایی که در زیر طیف آبی یافت می شوند رنگ های سرد هستند. این رنگ شامل رنگ آبی، سبز و بنفش است. از نظر روان شناختی، آنها رنگ هایی هستند که موجب آرامش می شوند. آنها رنگ های تسکین دهنده هستند که تمرکز و آرامش را در دفتر ایجاد می کنند. آنها برای اتاق هایی مناسب هستند که نیاز به تفکر و انجام کارهایی در راستای تولید و مولد بودن باشد. آنها همچنین می توانند یک اتاق را بیشتر از آنچه که هست بزرگتر نشان دهند.

امیدواریم مقاله اثر رنگ در محیط های کاری مورد توجه شما قرار گرفته باشد. جهت طراحی فضای اداری خود با ما از طریق راه های ارتباطی زیر تماس حاصل فرمایید

راه های ارتباطی

  

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی

سایر پست‌های بینو