• ۰۲۱-۴۷۶۲۳۰۰۸
 • فضای سبز در محل کار- آنچه باید درباره فواید فضای سبز در محل کار بدانید| مبلمان اداری بینو

  اهمیت فضای سبز در شرکت‌های بزرگ

  فضا ابزاری قدرتمند است که درگیری افراد را در محیط افزایش می‌دهد، منبعی برای الهام شده و باعث خلاقیت می‌شود. این مسئله، فضای سبز را به موضوعی مهم تبدیل می‌کند. ولی یک فضای مثبت دقیقا به چه شکل است؟

  بعضی عناصر هستند که حتما در طراحی محوطه دفتر کار مدرن یافت می‌شوند: پلان‌ باز طبقات، القای انگیزه و خلاقیت، تعداد زیادی خوراکی خوشمزه و در بسیاری موارد فضای سبز زیبا. بعضی از موفق‌ترین شرکت‌ها در جهان در دفتر کار خود ترکیبی از گیاهان خانگی و فضای سبز مصنوعی استفاده کرده‌اند. به علاوه اینکه از ایجاد مناظر زیبا هم غافل نشده‌اند.

  وقتی کمپانی اپل، نقشه خود را برای بخش سیلیکون ولی شرکت اعلام عمومی کرد، مشخص شد که در طراحی محوطه خود کاشت ۹۰۰۰ درخت را هم در نظر گرفته است!

  افزایش بهره‌وری با فضای سبز در دفتر کار

   

  نمونه‌ای از فضای سبز در محل کار

   

  محققان یکی از اولین مطالعات درباره اثرات بلندمدت فضای سبز دفتر کار را در سال ۲۰۱۴ در استرالیا، انگلستان و هلند انجام دادند. در این مطالعه محیط سه دفتر کار طی چندین ماه مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد فضای سبز علاوه بر بهبود کیفیت هوا، به وضوح رضایت کاری را در میان کارکنان افزایش داده و سطح تمرکز کارکنان را بالاتر برده است.

  محققان همچنین دریافتند که سطح بهره‌وری کارکنان در دفتر کاری با فضای سبز بسیار بالاتر است. «مارلون نیوِن‌هَوٌس» نویسنده اصلی این پژوهش به ساینس دیلی گفته بود: «وقتی برای یک فضای کار ساده یک فضای سبز ساختیم، بهره‌وری در مرحله اول تا ۱۵% بالاتر رفت.» این ادعا، در واقع راهی نشان می‌دهد به سمت داشتن دفتر کاری لذت‌بخش‌تر، راحت‌تر و با سوددهی بیشتر.

  کاهش استرس کارکنان با فضای سبز

  فرض طراحی بیوفیلیک (طبیعت‌باره) این است که محیط طبیعی و فضای سبز واکنش‌های متفاوتی در انسان نسبت به محیط شهری ایجاد می‌کند. آن‌ها به ما حس دور بودن از هیاهو، آرامش، خاطرجمعی و در یک کلام زندگی می‌دهند. وقتی هم که فضای سبز در محیط‌های خشک و بی‌جان به کار گرفته شود، باعث آرامش ذهنی و کاهش استرس خواهد شد.

  بعضی محققان ارتباط بین فضای سبز محیط کار را با کاهش استرس و بالا بردن آستانه تحمل درد نشان داده‌اند. بنا بر بعضی پژوهش‌ها، گل و گیاه می‌تواند حس فضای سبز و طبیعت زنده را به فضاهای داخلی منتقل کند. به علاوه بسیاری هم بر روی تاثیر فضای سبز بر سلامت روح و جسم تاکید کرده‌اند.

  بازیابی تمرکز و توجه با وجود فضای سبز

   

   

  بازیابی تمرکز با فضای سبز در دفتر کار

   

  محققان دانشگاه میشیگان اعلام کرده‎‌اند که محیط‌های شهری سرشار هستند از «محرک‌های شدید» یا عوامل حواس‌پرتی که برای بی‌اثر شدنشان به یک توجه فوری و مستقیم نیاز است. شدت این محرک‌ها گاهی به اندازه برخورد با یک اتوبوس است. به طور خاص، اینکه درخواستی فوری از شما شود یا ایمیلی دریافت کنید که جواب فوری نیاز داشته باشد، کمتر از تصادف با اتوبوس آزاردهنده است، اما شکل محرک آن نیز به همان شکل فوری و از بالا به پایین است.

  بنابر این پژوهش، فضای سبز، وضعیت را متفاوت می‌کند. چرا که طبیعت پر است از محرک‌های جذابی که توجه‌ها را کمتر و به شکلی از پایین به بالا به خود جذب می‌کند. بنابراین باعث بازیابی تمرکز و توجه ما خواهد شد. حتی اینکه عکسی ساده از طبیعت پیش روی ما باشد، وضعیت را متفاوت خواهد کرد؛ حالا تصور کنید اگر یک فضای سبز خوب داشته باشیم چه می‌شود؟

  گیاهان فضای سبز، دوستی برای انسان‌ها

  مایک رابینسون در یکی از سخنرانی‌هایش در بخش رهبری فکر تد تاک رویکرد جدیدی مطرح کرد که در آن از گیاهان رومیزی برای افزایش پاسخگویی شخصی کارکنان استفاده می‌شود. به جای اینکه خیلی عادی به هر کارمند یک گیاه رومیزی داده شود یا اینکه دفتر کار، فضای سبز داشته باشد، رابینسون از کارکنان خواسته بود گیاه رومیزی خود را مثل یک دوست انتخاب کنند و تصمیمات خود را بر مبنای احساسات آن گیاه پیش ببرند.

  او می‌گوید: «با این روش، شما مجبورید خود را جای گیاه بگذارید و از خود بپرسید «چه کسی دوستِ جدیدم شود؟» این رویکرد مالکیت را تشویق نموده و پاسخگویی شخصی را بالا می‌برد. نتیجه؟ رابینسون می‌گوید کارکنان او با بهره‌وری بالاتری کار می‌کنند؛ آن هم درست از زمانی که گیاهی را به دوستی برگزیدند. به علاوه هیچ گیاهی هم در پنج سال گذشته از بین نرفته است.

  فضای سبز، الهام‌بخش کارکنان دفتر کار

  استفاده از فضای سبز در دفتر کار در چین

   

  فضای سبز چندان در دفتر کار سنتی پیدا نمی‌شود؛ اگر هم باشد خیلی محدود است. اما واقعیت این است که کارکرد فضای سبز در دفتر کار چندگانه است. گیاهان دفتری باعث افزایش بهره‌وری و بازیابی تمرکز می‌شوند. افراد دوست دارند بیشتر وقت خود را در فضاهایی که طراحی بیوفیلیک داشته باشد، بگذرانند. و زمانی که عناصر طبیعی در طراحی محوطه به کار گرفته می‌شوند، احساس شادی و رضایت نیز بیشتر می‌شود.

  گفته می‌شود «گیاهی بخرید که خود و افراد دور و برتان آن را دوست داشته باشید. گیاهانی پیدا کنید که بتوانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.»

  فضای سبز، عامل کاهش بیماری و میزان مرخصی کارکنان

  گزارش فضای انسانی سال ۲۰۱۵ که در آن ۷۶۰۰ نفر از کارکنان دفتری در ۱۶ کشور جهان مورد بررسی قرار گرفته بودند نشان داد که تقریبا دو سوم (۵۸%) از کارکنان هیچ گیاه زنده‌ای در محیط کار خود ندارند. در مقابل آن شرکت‌هایی که در محیط خود ترکیبی از عناصر طبیعی و فضای سبز داشتند، ۱۵% نرخ سلامت و ۶% نرخ بهره‌وری بالاتری نسبت به آن‌ها داشتند.

  بعضی متخصصان می‌گویند اضافه کردن فضای سبز به دفتر کار باعث کاهش احتمال سندروم ساختمان بیمار می‌شود. هر چند شواهد این ادعا، چندان محکم نیستند.

  یک مطالعه در دهه نود میلادی نشان داد با اضافه شدن فضای سبز به دفتر کار ۲۵% از نشانگان بیماری‌ها، مثل خستگی، مشکلات تمرکز، خشکی پوست و سوزش بینی و چشم کاسته شده است.

  جذابیت بیشتر محل کار برای متقاضیان شغل با فضای سبز

  گفته شده «فواید آن سبک طراحی که از طبیعت الهام می‌گیرد و به طراحی بیوفیلیک (طبیعت‌باره) شناخته می‌شود، به سرعت خود را نشان داده است. اگر به تصاویری که از دفتر کارهای جهانی منتشر می‌شود توجه کنیم، متوجه می‌شویم ۲۰% کارکنان آن هیچ عنصر طببعی در محل کار خود ندارند. وضعیت هشداردهنده این است که تقریبا ۵۰% از کارکنان به هیچ نور طبیعی دسترسی ندارند.»

  با همه این‎ها معتقدیم شرکتی که نور خوب و فضای سبز داشته باشد برای متقاضیان شغل هم جذاب‌تر است. و در نهایت باعث تمرکز و توجه کارکنان شده، و از خشکی پوست و سوزش بینی و چشم می‌کاهد.

   

  را‌ه‌های ارتباطی ما:

   

    

   

  اشتراک در شبکه‌های اجتماعی

  سایر پست‌های بینو