اجرای روف گاردن را خودتان برنامه‌ریزی و عملی کنید!| مبلمان اداری بینو

چند وقتی است که با آپارتمانی شدن خانه‌های قدیمی و حذف حیاط‌های بزرگ و دلباز، اجرای روف گاردن به شدت به محبوبیت رسیده است. در واقع روف گاردن به جایگزینی برای حیاط‌های قدیمی تبدیل شده است. واقعیت این است که این تصور خیلی هم بی‌راه نیست.

در صورتی که اجرای روف گاردن به درستی و اصولی صورت بگیرد، کاملا می‌تواند آن حس و حال حیاط‌های قدیمی را به شما منتقل کند. این روزها که هزینه‌ دکوراسیون و ساخت و ساز هم مثل هر کار دیگری بالا رفته، شاید بد نباشد خودتان ترس‌تان را کنار بگذارید و دست به کار شوید! روف گاردن یا باغ‌بام خود را بسازید! در این مقاله شما را در این زمینه راهنمایی خواهیم کرد تا بتوانید کار اجرای خود را بی‌عیب و نقص پیش ببرید.

دلایل محبوبیت اجرای روف گاردن در سالهای اخیر

موضوع این است که اجرای روف گاردن باعث می‌شود فضای تاریک و بی‌روح پشت بام، به فضایی پرشور و سر سبز تبدیل شود که با نگاهی شما را سرحال بیاورد. بهتر از این چه می‌خواهید؟

به علاوه، حتما لازم نیست فضای پشت‌بام شما خیلی بزرگ و وسیع باشد. اجرای روف‌ گاردن تقریبا در هر فضایی با هر متراژی ممکن است. نگران نباشید و فکر نکنید در فضای کوچک شما چنین چیزی ممکن نیست.

یکی دیگر از مزایای اجرای روف گاردن این است که به صورت طبیعی و بدون نیاز به کار خاصی، پشت بام شما را به طور کامل عایق می‌کند وپ در نتیجه دمای ساختمان را به صورت کلی پایین نگه می‌دارد. این ویژگی به طور خاص، اجرای بام‌باغ را به گزینه‌ای محبوب در مناطق گرمسیر تبدیل می‌کند.

پیش از اجرای روف گاردن، اول به طور عمومی شرایط پشت بام خود را بررسی کنید. در صورتی که مثلا سیستم سرمایشی شما کولر آبی است و بخشی یا تمام پشت بام شما را کولرها اشغال کرده‌اند، این کار چندان مناسب شما نیست. مگر پیش از هر کاری، سیستم سرمایش ساختمان خود را عوض کنید.

ممکن است در بعضی مناطق اجرای روف گاردن به دلایل مختلفی ممنوع باشد. حتما پیش از اینکه دست به هر کاری بزنید (حتی قدم‌های قبلی که گفتیم) حتما از شهرداری منطقه یا ناحیه خود پرس و جو کنید و مطمئن کار خود را شروع کنید. این یک فاجعه به تمام‌معنا است که کار خود را انجام دهید و بعد تازه متوجه شوید مثلا به دلایل امنیتی، اجرای روف گاردن در منطقه شما ممنوع است!

مشورت با مهندس ساختمان پیش از اجرای روف گاردن

بعد از اینکه ممنوعیت یا عدم ممنوعیت اجرای روف گاردن در منطقه خود را استعلام گرفتید و مطمئن شدید این کار منع قانونی ندارد؛ با یک مهندس ساختمان باتجربه مشورت کنید. این قدم بسیار حیاتی است و جدی نگرفتن آن می‌تواند نتایج فاجعه‌باری داشته باشد و حتی به قیمت جان ساکنان ساختمان شما تمام شود.

باغ‌بام چیز سبکی نیست که بتوانید وزن آن را نادیده بگیرید. ممکن است باعث آسیب جدی به ساختمان و حتی در مواردی ریزش آن شود؛ البته در صورتی که شما این قدم را جدی نگیرید. بنابراین پیش از اجرای روف گاردن، حتما با یک مهندس مشورت کنید و مطمئن شوید که ساختمان شما تاب‌آوری کافی در مقابل وزن روف گاردن مورد نظر شما را دارد یا خیر. چیزی که باید بدانید این است که پشت‌بام شما چقدر تحمل وزن دارد. در این قدم، شاید به شما پیشنهاد شود برای کف بام خود از خاک سبک، کفپوش یا انواع محافظ استفاده کنید.

ارزیابی وزن پیش از اجرای روف گاردن

حتی اگر به حرف ما گوش دادید و با یک مهندس ساختمان پیش از اجرای روف گاردن خود مشورت کردید کار را تمام‌شده تصور نکنید و فکر نکنید چون او کار شما را تایید کرده، شما هر وزنی می‌توانید به پشت بام خود وارد کنید و اصلا هیچ آسیبی به ساختمان نمی‌رسد. واقعیت این است که مدام باید مسئله وزن را در ذهن خود داشته باشید و سعی کنید در همه مراحل، وزن کار خود را پایین بیاورید.

برای اینکه بتوانید در فرایند اجرای روف گاردن خود وزن را پایین بیاورید، همیشه هم لازم نیست خیلی کار خاصی انجام بدهید. با تغییرات کوچکی در فرایند خود تفاوت‌های چشمگیری در وزن کار خود می‌توانید ایجاد کنید. مثلا فایبرگلاس‎‌ یا گلدان پلاستیکی وزن پایین‌تری نسبت به گلدان سفالی دارد. سعی کنید بیشتر از آن نسبت به سفالی استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که به دلیل وزن بالا، اصلا از سنگ فرش استفاده نکنید. در هر جایی هم که به خاک نیاز داشتید، سعی کنید به جای خاک باغچه مرسوم که خیلی سنگین است از خاک گلدان استفاده کنید.

لیست خرید پیش از شروع کار

پیش از اجرای روف گاردن قاعدتا باید یک لیست خرید برای خود درست کنید و ابزار و مواد موردنیاز خود را خرید کنید. در این‌جا ما به چند ابزار مهم برای کار اشاره می‌کنیم و البته که لیست خرید شما نباید به این‌ها محدود شود.

یکی از مهمترین المان‌های اجرای روف گاردن، استفاده از عایق آب‌بندی است. پیشنهاد ما این است که حتما در مراحل اولیه کار خود، عایق‌ آب‌بندی را انجام دهید تا از نفوذ آب یا حتی ریشه‌ها و سبزه‌ها به سطح بام خود جلوگیری کنید.

راه‌های زیادی برای حفظ رطوبت خاک در فرایند اجرای روف گاردن وجود دارد. اما پیشنهاد ما این است که از یک پوشش ضدرطوبت نیز در این مورد استفاده کنید.

در آخر این نکته را هم باید اضافه کنیم که برای انتخاب گیاه برای بام سبز خود بهتر از با یک متخصص کشاورزی مشورت کنید. می‌توانید درباره مراحل کاشت و نگهداری گیاهان هم از چنین فردی کمک بخواهید.

استفاده از بادکشن در فرایند اجرا

چرا در اجرای روف گاردن حتما باید از بادشکن استفاده شود؟ به این دلیل که روف گاردن معمولا در ارتفاع نسبتا زیادی نسبت به زمین قرار گرفته و همین یعنی نسبت به یک باغ معمولی، بادگیرتر است و باد با شدت بیشتری در آن می‌‎وزد. بنابراین برای حفاظت از گیاهان در برابر باد، توصیه اکید ما استفاده از بادشکن‌های مناسب است. ولی نکته این است که گیاهان به مقداری باد هم نیاز دارند. بنابراین نهایتا بادشکنی استفاده کنید که سرعت باد را کاهش دهد نه اینکه به کل جلوی آن را بگیرد.

امیدواریم این مقاله، اطلاعات کلی مورد نیاز شما را درباره اجرای روف گاردن در اختیارتان گذاشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره نیز می‌توانید با متخصصان بینو تماس بگیرید.

 

را‌ه‌های ارتباطی ما:

  

 

 

.

 

 

 

 

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی

سایر پست‌های بینو